FAQ 12

Jeśli mimo przeczytania regulaminu zawodów i poszczególnych konkurencji oraz poniższych pytań – nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie dotyczące tegorocznej edycji zawodów – wyślij je na adres student [at] pozrobot.pl
 1. Czy jako student i posiadacz klocków mogę wystawić jednoosobową drużynę do PozRobot Student?
  Zespół w studenckiej edycji zawodów PozRobot 2012 musi składać się z dwóch lub trzech osób.
 2. Czy regulaminy konkurencji, nie powinny jasno wyznaczać momentu, w którym robot staje się autonomiczny?
  Określa to ogólny regulamin zawodów – po rozpoczęciu konkurencji (uruchomieniu programu) robot musi być w pełni autonomiczny. Ostatnią interakcją kapitana drużyny z robotem jest ustawienie go (w miejscu wskazywanym przez regulamin konkurencji) i uruchomienie kostki (programu).
 3.  [GPS] Czy po ustawieniu robota przez organizatorów, ma jeszcze możliwość wybrania programu?
  Zgodnie z regulaminem na robocie musi być dokładnie jeden program (należy go wgrać przed odpowiednią konkurencją). Nie ma więc potrzeby wyboru programu – dodatkowo ma on być uruchamiany naciśnięciem pomarańczowego przycisku, tak, aby (w razie potrzeby) to sędzia mógł wystartować robota. W szczególności zabronione jest więc przygotowywanie kilku wersji programu, które wybiera się na podstawie zaobserwowanego stanu robota (np. na podstawie tego w jakim kierunku ustawili go sędziowie) – byłoby to naruszenie zasady zakazu jakiejkolwiek komunikacji.
 4. Kiedy rozpocznie się rejestracja drużyn do części studenckiej?
  Rejestracja uczestników do części studenckiej zostanie uruchomiona wkrótce. Trwają ostatnie prace organizacyjne związane z zapisami. Wszelkie szczegóły jej dotyczące zostaną umieszczone w regulaminie, a na stronie głównej pojawi się odpowiedni news.
 5. Czy w konstrukcji robota można użyć czujników innych firm niż Lego?
  Dopuszczone jest wyłącznie używanie czujników z standardowego zestawu Lego Mindstorms. Dlatego nie ma możliwości wykorzystania ich odpowiedników innych firm (np. HiTechnic, albo Mindsensors)
 6. Czy istnieje możliwość wystawienia faktury VAT lub rachunku za opłatę rejestracyjną?
  Fundacja PozRobot może wystawić tylko noty księgowe.
 7. [OCR] Czy linia rozdzielająca pola jest traktowana jako fragment pola?
  Nie, zgodnie z regulaminem konkurencji OCR pole to kwadrat o boku 20cm.
 8. [OCR] Czy pola odwiedzone w celu zabrania klocków, już po rozpoznaniu cyfry wliczają się do odwiedzonych pól w konkurencji?
  Tak, liczą się wszystkie pola odwiedzone w czasie trwania konkurencji
 9. W zeszłych latach istniała możliwość zmiany kodu robota podczas konkurencji (po zobaczeniu planszy, po zobaczeniu strategii przeciwnika), czy w tym roku będzie podobnie?
  Nie, roboty będą zabierane przed pokazaniem układu planszy, jakiekolwiek zmiany będą możliwe dopiero po zakończeniu konkurencji. Dodatkowo zgodnie z regulaminem na kostce będzie mógł być wgrany tylko jeden program (nie ma więc możliwości wybrania z zestawu wcześniej przygotowanych strategii), jak i zabronione jest umieszczanie w kodzie różnych strategii obieralnych przez odpowiednią sekwencję przycisków/odczytów z czujników/jakąkolwiek inną interakcję z robotem.
 10. [GPS] Co oznacza umiejscowienie obiektu w wierzchołku?
  Obiekty będą znajdować się we wnętrzu sześciokąta (tak jak na rysunku w regulaminie), nie będą nachodzić (w sensie rzutu prostokątnego na planszę) na linie boczne, a ich środek (w tym samym rzucie) nie będzie odleglejszy od wierzchołka sześciokąta niż o 5cm.
 11. Z jakiego materiału zostaną wykonane maty (plansze)?
  Plansze zostaną wydrukowane na materiale Baner Blockout Heavy o gramaturze 650g.
 12. Czy kable łączące elementy elektroniczne wliczają się do wymiarów robota?
  Tak wliczają się.
 13. Lego oferuję cześć X, która łatwo można zastąpić za pomocą… Czy możemy zastosować takie rozwiązanie, zamiast części X?
  Do zawodów dopuszczane są jedynie oryginalne komponenty Lego. Nie dozwolne jest stosowanie zamienników innych firm.
 14. Czy przy tworzeniu prezentacji możemy zaangażować osoby trzecie, na przykład zaprzyjaźnione studio filmowe?
  Nie ma wprost takiego punktu w regulaminie, przyjmujemy tutaj „kodeks honorowy” – prezentacja jest jedną z
  konkurencji i tak samo jak zakładamy, że zawodnicy zaprogramują swojego robota samodzielnie, tak samo zakładamy, że i prezentacja zostanie wykonana samodzielnie.
 15. [OCR] Co oznacza „Robot nie może przekroczyć jakąkolwiek swoją częścią granic pola. Żadna część robota nie może przekroczyć linii, która będzie przedłużeniem wewnętrznych krawędzi pola znajdującego się w narożniku mapy (przy polu startowym).” Robot ma mieścić się w końcu w sześcianie 30x30x30 czy na polu 20×20?
  Ograniczenia na wymiary robota określa regulamin i wynoszą one 30x30x30 cm, zapis w zasadach konkurencji OCR oznacza jedynie, że w momencie startu robot nie może zajmować innych pól, niż to jedno narożne – może natomiast „wystawać za planszę” (odpowiednio w dół i prawo).
 16. [OCR] Z jakie materiału będą wykonane kolorowe pola?
  Kolorowe pola zostaną przygotowane z kartonu kolorowego Canson Iris 240g/m^2 czerwony (nr ref. 200040454). Szczegóły znajdują się na stronie producenta.
 17. [OCR] Czy cyfra na planszy może być w innym kształcie niż te przedstawione jako przykładowe w regulaminie?
  Jak najbardziej –  cyfry, które przedstawione są w regulaminie to tylko pojedyncze przykłady z ogromnej liczby możliwych układów pikseli, które poprawnie reprezentują cyfry.
 18. [GPS] Czy przez „planszę” rozumie się kwadrat, na którym umieszczony jest sześciokąt, czy też sam sześciokąt? Regulamin zabrania opuszczania obszaru planszy, a nie jest ona tam dobrze zdefiniowana.
  Plansza w tej konkurencji zdefiniowana jest jako sześciokąt, regulamin konkurencji został odpowiednio uściślony
 19. [OCR] Jaka jest orientacja klocków? Będą ustawione pionowo, poziomo czy losowo?
  Klocki będą leżeć płasko w orientacji poziomej (lewo-prawo).
 20. Czy jeśli drużyna składa się z 3 osób, a z jakiś względów (np. choroba) niektórzy uczestnicy nie dotrą do Poznania, to czy drużyna otrzyma nagrody dla wszystkich członków drużyny?
  Zgodnie z regulaminem warunkiem koniecznym otrzymania upominków od sponsorów jest obecność w Poznaniu, natomiast nagrody przysługują wszystkim członkom drużyny, niezależnie od ich pojawienia się na zawodach