Zadanie polega na zwiedzeniu Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego. Na mapie ogrodu zaznaczone zostały punkty kontrolne, znajdujące się przy wybiegach różnych zwierząt. Robot rozpoczyna zadanie na polu startowym i powinien na to pole powrócić po wykonaniu wszystkich czynności.
Plansza
Wymiary:
- 1143,00 x 2362,00 mm +/- 5 mm
- Plansza jest otoczona barierą o wysokości 100 mm +/- 10 mm
Wersja w wysokiej rozdzielczości: Plansza do zadania „ZOO” – Junior 2011. Wersja PDF.
Na mapie zaznaczone są ścieżki (szer 2 cm, kolor czarny), którymi powinien poruszać się robot. Niedozwolona jest jazda „na skróty” (w niektórych – losowych – miejscach, w odległości ~15-20 cm od trasy umieszczone będą przeszkody). W okolicach Słoniarni znajduje się na planszy wzniesienie o wys. ~5 cm (zaznaczone przerywaną linią).
Przekrój wzniesienia (szerokość 35 cm):
Punktacja i zasady
Celem zadania jest „zwiedzenie” wszystkich zaznaczonych markerem miejsc w jak najkrótszym czasie.
– za odwiedzenie każdego punktu kontrolnego – 25 punktów,
UWAGA: odwiedzenie oznacza zatrzymanie na danym polu kontrolnym na 1 sekundę i wydanie dźwięku oraz zasygnalizowanie na ekranie faktu „odwiedzenia”,
– za wjazd i zjazd ze wzniesienia – 50 punktów,
– za powrót robota na pole startowe (dowolna część robota znajduje się nad polem startowym) – 50 punktów,
Punkty za powrót są przyznawane pod następującymi warunkami – robot całkowicie opuści pole startowe przed swoim powrotem i odwiedzi przynajmniej 5 punktów kontrolnych,
– za czas przejazdu – proporcjonalnie do najlepszego czasu – max = 50p.
Punkty karne – za wywrócenie przeszkody terenowej: -25 pkt / sztukę
suma: 0-300p.
Adam 9 marca 2011
Czy tło planszy będzie w kolorze szarym jak na powyższych ilustracjach i czy punkty które należy odwiedzić będą identyczne jak wyżej??
Jakub Piasecki 9 marca 2011
Tak – cała plansza będzie miała kolor szary (dokładny symbol RAL podamy po wybraniu konkretnej farby), znaczniki będą białe, o szerokości około 5 cm i grubości około 1,5 cm.
Woiti 5 kwietnia 2011
Kto ustawia robota na polu startowym?? Uczestnicy czy komisja?? I czy jest ważne w którą stronę robot pojedzie??
Błażej 5 kwietnia 2011
Ja mam pytanie dotyczące „jazdy na skróty” kiedy owa jazda jest uwzględniana? Gdy przykładowo zjeżdżając ze wzniesienia robot skręci w prawo i będzie się kierował do punktu z motylem po lini prostej ale znajdując się dowolną cześcią nad czarną linią. Czy wtedy to będzie jadza na skróty?
Jakub Piasecki 6 kwietnia 2011
Robota na polu startowym ustawia drużyna – ważne jest, aby robot nie wystawał w żadnym punkcie z pole startowe.
Jakub Piasecki 6 kwietnia 2011
Nie mogę decydować za sędziów, którzy będą oceniali przejazd, ale ja bym potraktował każdy przejazd bez korzystania z czujnika jako przejazd „na skróty” (co nie znaczy, że tak będzie na konkursie – wszystko zależy od tego, jak to będzie wyglądało…) 🙂
Krzysztof 7 kwietnia 2011
W regulaminie nie ma ani słowa o tym, że robot musi jechać za pomocą czujnika… Jazda po linii nie oznacza, że musi jechać za pomocą czujnika… czy się mylę? Ponoć w zeszłym roku drużyny też jeździły bez czujnika o było wszystko ok…