Nazwa zadania: Kolej Transandyjska
Wprowadzenie
(za wikipedia.pl) Centralna Kolej Transandyjska, hiszp. Ferrocarril Central del Perú – linia kolejowa zbudowana pod kierownictwem polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego.
W 1859 r. rząd Peru wydał dekret o utworzeniu komisji, która miała sprawdzić możliwości pociągnięcia linii kolejowej przez Andy, której orędownikiem był Ernest Malinowski. W wyniku prac komisji po dziewięciu latach, podjęto pierwsze decyzje dotyczące budowy. Inwestorem był amerykański przedsiębiorca Henry Meiggs, który zawarł umowę na budowę linii kolejowej z rządem peruwiańskim w dniu 23 grudnia 1869 roku. Opracowanie założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji zlecił on Ernestowi Malinowskiemu. Projekt zakładał połączenie Limy z zasobnym w minerały regionem Cerro de Pasco i żyzną doliną Jauja.
W założeniu kolej miała umożliwić transport bogactw z górskich rejonów Peru do portu w Limie. Rzecznikiem projektu został Manuel Pardo – przyjaciel Malinowskiego z czasów jego emigracji we Francji i przyszły prezydent Peru. Kontrakt z rządem Peru zakładał budowę w ciągu sześciu lat linii kolejowej o długości 219 km z Limy do La Oroya[1].
Prace wkrótce rozpoczęto jednak wojna z Chile, która wybuchła w 1878 r. przerwała budowę. Prace wznowiono dopiero kilkanaście lat później – 10 stycznia 1893 r. – oddano odcinek do La Oroya. Na początku XX w. przedłużono linię do centrum przemysłu wydobywczego w Cerro de Pasco a także do Huancayo w dolinie Jauja. Wszystkie trzy odcinki łącznie liczyły 332 km[1].
Opis zadania
Widok planszy i definicje
Plansza do zadania składa się z 4 stref:
- Magazynu „A” i pola startowego,
- Magazynu „B”,
- Obozu robotników,
- Przepaści
W obozie robotników, na zaznaczonych miejscach, znajdują się 4 walce o wymiarach d: 60 mm, h: 100 mm. Dwa walce mają kolor biały, jeden jest czerwony i jeden jest niebieski.
Wymiary (w mm), tolerancja +/- 2 mm
Szczegółowe informacje dotyczące przebiegu zadania
- Na początku rundy sędziowie ustawiają w obozie robotników 4 walce: 2 w kolorze białym i po jednym w kolorze czerwonym i niebieskim. W danej rundzie kolejność kolorów będzie stała.
- Przejazd drużyna rozpoczyna od ustawienia robota na polu startowym (zielonym), tak by żadną swoją częścią nie wystawał za to pole.
- Po przekazaniu sędziemu informacji o gotowości sędzia daje sygnał do startu.
- Po sygnale startu robot może rozpocząć ruch.
- Robot może poruszać się po całej planszy oprócz obszaru oznaczonego jako „przepaść”.
- Robot powinien dostarczyć walce w odpowiednim kolorze do magazynów A i B, białe walce nie mogą opuścić strefy obozu.
- Po zakończeniu zadania robot musi zatrzymać się autonomicznie w strefie obozu.
- Podczas przejazdu robot może pozostawiać na planszy swoje moduły i części, by ułatwić sobie wykonanie zadania. Główna część robota (elektronika, np. kostka, czujniki, silniki / serwomotory) musi dojechać do bazy (zgodnie z punktem 7).
- Przejazd zostanie zakończony, jeśli:
- Robot podczas przejazdu zostanie dotknięty przez członka drużyny,
- upłynie czas (2 min.) na wykonanie zadania,
- robot zatrzyma się autonomicznie w obozie,
- robot znajdzie się w „przepaści” – to znaczy – jeśli „główna” część robota dotknie szarego pola częścią „napędową” – kołem, odnóżem, …
- przedstawiciel drużyny poprosi o zakończenie przejazdu,
- nastąpi inne złamanie regulaminu przez robota lub członków drużyny.
Punktacja
- Punkty będą naliczane po przejeździe.
- Za czerwony walec ustawiony (stojący na jednej z podstaw) w magazynie „A” – 20 p., za walec leżący – 10 p.
- Za niebieski walec ustawiony w magazynie „B” – 20 p., za walec leżący – 10 p.
- Za każdy biały walec znajdujący się w innej strefie niż „obóz” – -25 p. (minus dwadzieścia pięć punktów).
- Za zakończenie przejazdu w obozie (pod warunkiem dostarczenia walców zgodnie z p. 2 i p. 3) – 20 p.
- Za pierwsze (bezpieczne) pokonanie „przepaści” – 10 p.
- W przypadku zdobycia równej liczby punktów o kolejności drużyn w rankingu będzie decydował czas przejazdu (krócej = lepiej).
Pytania i odpowiedzi
- jak ciężkie będą walce ? z drewna/ kartonu/ plastiku?
Walce są wykonane z pianki podobnej do styropianu, więc ważą raczej niewiele. - Czy można umieszczać rzeczy w ‘przepaści’ ? tj czy np. robot może wrzucić w ‘przepaść’ klocki i po nich przejechać
W przepaści może znaleźć się cokolwiek, co nie zawiera elektroniki (nie może się w niej znaleźć „główna” część robota, zawierająca sterownik i elementy aktywne)